Pratik Bilgiler

SAĞLIK

Acil Durumlar
Büyükada’da bir hastane ve bir sağlık ocağı bulunmaktadır. Diğer adalarda da sağlık ocakları vardır. Ayrıca Heybeliada’da göğüs hastalıkları üzerinde uzmanlaşmış bir poliklinik bulunmaktaydı. Şimdi kapalı.

Büyükada Hastanesi’nde dördü uzman toplam sekiz doktor çalışmaktadır. Heybeliada’daki poliklinikte bir grup tıp uzmanı, diğer adalardaki sağlık ocaklarında da pratisyen doktorlar hizmet vermektedir. Yaz aylarında sağlık ocaklarında nöbetçi pratisyen doktorlar çalışmaktadır. Her ada içerisinde ambulans hizmeti verilmekte, acil durumlarda şehre nakletmek için bir cankurtaran teknesi de bulunmaktadır.

Telefon Numaraları:
Büyükada Devlet Hastanesi: 0216 382 6228
Büyükada Sağlık Ocağı: 0216 382 6210
Heybeliada Sağlık Ocağı: 0216 351 8850
Burgazadası Sağlık Ocağı: 0216 381 1919
Kınalıada Sağlık Ocağı: 0216 381 4060

Eczaneler
Dört büyük adada; Büyükada, Heybeliada, Burgazada, ve Kınalıada’da eczaneler bulunmaktadır. Çalışma saatleri kışın hafta içi 08.00-18.30, yazın ise 08.00-20.00 arasıdır. Her adada geceleri, pazar günleri ve resmi tatillerde acil durumlar için bir nöbetçi eczane bulunmaktadır. Nöbetçi eczanenin adı her eczanenin camında yazmaktadır.

Bahşiş
Otel, restoran, hamam ve berber çalışanlarına yüzde beş ile yüzde on beş arasında bir miktar bahşiş bırakmak uygundur.

POSTA, TELEFON ve İNTERNET HİZMETLERİ

Posta ve Telefon
Postaneler üzerinde PTT yazan sarı levhalardan tanınabilir. PTT ayrıca telefon, telgraf ve faks hizmetleri de sunmaktadır. Büyükada’nın Merkez Postanesi, Recep Koç Caddesi’ndedir ve haftanın yedi günü yirmi dört saat hizmet vermektedir. Diğer adalarda ise postaneler resmi iş saatlerinde çalışmaktadırlar.

Adalar'ın telefon kodu İstanbul’un Asya Yakası ile aynı olup 0216’dır. İstanbul’un Avrupa Yakası’nın kodu ise 0212’dir.

GAZETE, DERGİ ve KİTAP

Dört büyük adada gazete ve dergi kioskları bulunmaktadır. Yine Büyükada’da vapur iskelesinin girişinde, aralarında Adalar ile ilgili kitapların da bulunduğu çeşitli kitap ve dergilerin satın alınabileceği bir kitapçı bulunmaktadır.

BANKALAR

Başlıca ulusal bankaların Büyükada ve Heybeliada’da şubeleri bulunmaktadır. Kınalıada ve Burgazada’da ATM makinelerinden TL, USD ve Euro çekilebilir, bankacilik işlemleri yapilabilir.

Bookmark and Share
Buradasınız: Anasayfa Neler Görülür Türkçe Pratik Bilgiler Pratik Bilgiler