Fayton

Adalar içi ulaşımda motorlu araçlar kullanılmamaktadır. Motorlu araçlara, sadece kamu hizmeti için kullanılan temizlik, sağlık, ambulans, polis, itfaiye gibi hizmetlerde izin verilmektedir. Büyükada, Heybeliada ve Burgazada’da kamu ulaşımı, faytonlar aracılığıyla yapılmaktadır.

Faytonlar, her üç adanın iskele çevresindeki duraklardan kalkmaktadır. Fayton kullanımı, saat 06.00’da başlamakta, gece 24.00’a kadar devam etmektedir. Sefer saatleri böyle olmakla birlikte, vapur seferinin adaya ulaştığı son saate kadar fayton bulmak mümkündür.

Faytonlar, Adalar Belediyesi ve İBB’ye bağlı UKOME tarafından onaylanan tarifeye göre hizmet vermektedirler. Faytonlarda tarife bilgisinin yazılı olarak bulunması zorunludur. Faytona bindiğinizde mutlaka tarifeye bakınız. Tarife bulundurmayan, tarifeye uygun fiyat talep etmeyen sürücüleri, plakasıyla birlikte mutlaka belediye zabıtaya, polise bildiriniz.

Fayton Turları

Her üç adada da, fayton turları yerli-yabancı ada ziyaretçileri için çekicidir. Adalar’a gelip fayton turu yapmamak eksikliktir.

Önerilen Fayton Turları:

Büyükada
Küçük Tur:
Ada'nın daha çok yerleşim olan yerlerini içine alan turdur. Luna Park Meydanı'nda verilen mola ile birlikte yaklaşık 35 dakika sürmektedir

Büyük Tur: Büyakada’yı çepe çevre dolaşan turdur. Küçük turdan farklı olarak, Ada'nın makilik, orman ve denizle iç içe olan güney sahillerini de içine almaktadır. Yine Luna Park Meydanı'nda verilen mola ile birlikte yaklaşık 1 saat sürmektedir.

Heybeliada
Ada'yı çepeçevre dolaşan turdur. Büyük bölümü orman içinde ve deniz manzaralıdır. Yaklaşık 45 dakika sürmektedir. Burgazada Merkez ile Kalpazankaya arasındaki güzergahta yapılmaktadır.

Bookmark and Share