Pratik Bilgiler

Bisiklet

bisiklet 300x199İstanbul’un en iyi bisiklet parkurları Adalar’dadır. Adalar’ın kamu araçları dışında motorlu taşıt trafiğine kapalı olması, bisiklet kullanmak için ideal ortam yaratmıştır. İki katı aşmayan bahçeli konaklar, evler arasından geçen yollar, yeşillikler içindedir. Bisiklet binilen yolların büyük bölümü ise orman içindedir, deniz kıyısındadır ve çok güzel manzara verir. Orman içi patikalar, tohprak yollar da hem dağ bisikleti sahiplerine, hem de normal bisiklet kullanıcılarına uygundur.

Adalar’a kendi bisikletinizi getirebileceğiniz gibi, bisiklet de kiralayabilirsiniz. Büyükada, Heybeliada, Burgazada ve Kınalıada’da, iskeleye ve merkeze yakın noktalarda çok sayıda bisiklet kiralayan yer bulacaksınız. Saatlik ve günlük bisiklet kiralamak mümkündür. Fiyatları değişmekle birlikte saatlik kira bedeli 10 TL, günlük kira bedeli 20 TL’dir. Bisikletin kullanım yılına göre bu tarifeden indirim de yapılmaktadır. Kiralamadan önce sorunuz.

Dikkat: Adalar bisiklet kullanmak için en uygun alan olsa da, hafta sonlarında Büyükada başta olmak üzere tüm adalarda ana yollar, yoğun fayton, bisiklet ve yaya trafiğine maruz kalmakta, bu da kazaların artmasını beraberinde getirmektedir.

Bisiklet kiralarken, mutlaka kask isteyiniz. Hızlı kullanmayınız. Özellikle yokuş inişlerinde çok dikkatli olunuz. Kalabalık yollardan uzak durunuz. Orman içlerinde, çok güzel ve manzaralı yollar olduğunu unutmayınız. Bu yolları, iskele çevresinden satın alacağınız haritalarda bulabilirsiniz.

Fayton

Adalar içi ulaşımda motorlu araçlar kullanılmamaktadır. Motorlu araçlara, sadece kamu hizmeti için kullanılan temizlik, sağlık, ambulans, polis, itfaiye gibi hizmetlerde izin verilmektedir. Büyükada, Heybeliada ve Burgazada’da kamu ulaşımı, faytonlar aracılığıyla yapılmaktadır.

Faytonlar, her üç adanın iskele çevresindeki duraklardan kalkmaktadır. Fayton kullanımı, saat 06.00’da başlamakta, gece 24.00’a kadar devam etmektedir. Sefer saatleri böyle olmakla birlikte, vapur seferinin adaya ulaştığı son saate kadar fayton bulmak mümkündür.

Faytonlar, Adalar Belediyesi ve İBB’ye bağlı UKOME tarafından onaylanan tarifeye göre hizmet vermektedirler. Faytonlarda tarife bilgisinin yazılı olarak bulunması zorunludur. Faytona bindiğinizde mutlaka tarifeye bakınız. Tarife bulundurmayan, tarifeye uygun fiyat talep etmeyen sürücüleri, plakasıyla birlikte mutlaka belediye zabıtaya, polise bildiriniz.

Fayton Turları

Her üç adada da, fayton turları yerli-yabancı ada ziyaretçileri için çekicidir. Adalar’a gelip fayton turu yapmamak eksikliktir.

Önerilen Fayton Turları:

Büyükada
Küçük Tur:
Ada'nın daha çok yerleşim olan yerlerini içine alan turdur. Luna Park Meydanı'nda verilen mola ile birlikte yaklaşık 35 dakika sürmektedir

Büyük Tur: Büyakada’yı çepe çevre dolaşan turdur. Küçük turdan farklı olarak, Ada'nın makilik, orman ve denizle iç içe olan güney sahillerini de içine almaktadır. Yine Luna Park Meydanı'nda verilen mola ile birlikte yaklaşık 1 saat sürmektedir.

Heybeliada
Ada'yı çepeçevre dolaşan turdur. Büyük bölümü orman içinde ve deniz manzaralıdır. Yaklaşık 45 dakika sürmektedir. Burgazada Merkez ile Kalpazankaya arasındaki güzergahta yapılmaktadır.

Buradasınız: Anasayfa Prens Adaları Haritalar Türkçe Pratik Bilgiler