Bisiklet

bisiklet 300x199İstanbul’un en iyi bisiklet parkurları Adalar’dadır. Adalar’ın kamu araçları dışında motorlu taşıt trafiğine kapalı olması, bisiklet kullanmak için ideal ortam yaratmıştır. İki katı aşmayan bahçeli konaklar, evler arasından geçen yollar, yeşillikler içindedir. Bisiklet binilen yolların büyük bölümü ise orman içindedir, deniz kıyısındadır ve çok güzel manzara verir. Orman içi patikalar, tohprak yollar da hem dağ bisikleti sahiplerine, hem de normal bisiklet kullanıcılarına uygundur.

Adalar’a kendi bisikletinizi getirebileceğiniz gibi, bisiklet de kiralayabilirsiniz. Büyükada, Heybeliada, Burgazada ve Kınalıada’da, iskeleye ve merkeze yakın noktalarda çok sayıda bisiklet kiralayan yer bulacaksınız. Saatlik ve günlük bisiklet kiralamak mümkündür. Fiyatları değişmekle birlikte saatlik kira bedeli 10 TL, günlük kira bedeli 20 TL’dir. Bisikletin kullanım yılına göre bu tarifeden indirim de yapılmaktadır. Kiralamadan önce sorunuz.

Dikkat: Adalar bisiklet kullanmak için en uygun alan olsa da, hafta sonlarında Büyükada başta olmak üzere tüm adalarda ana yollar, yoğun fayton, bisiklet ve yaya trafiğine maruz kalmakta, bu da kazaların artmasını beraberinde getirmektedir.

Bisiklet kiralarken, mutlaka kask isteyiniz. Hızlı kullanmayınız. Özellikle yokuş inişlerinde çok dikkatli olunuz. Kalabalık yollardan uzak durunuz. Orman içlerinde, çok güzel ve manzaralı yollar olduğunu unutmayınız. Bu yolları, iskele çevresinden satın alacağınız haritalarda bulabilirsiniz.

Bookmark and Share
Buradasınız: Anasayfa Prens Adaları Haritalar Türkçe Pratik Bilgiler Bisiklet