Naci’nin Portakallı Pırasası

Nacinin Portakallı PırasasıMalzemeler

4 sap pırasa
3 adet havuç
2 avuç arpacık soğanı
1 adet Washington portakalı
1 yemek kaşığı toz şeker
1 tatlı kaşığı tuz
2 su bardağı sızma zeytinyağı
3 su bardağı içme suyu

Kış mevsiminin bu bereketli sebzesinden çeşitli mezeler yapmak elinizde. Benim favorim portakallı zeytinyağlı pırasadır. Aile dostumuz ve komşumuz bankacı Naci Uytun ağabeyimiz emekli olduktan sonra, hobisi olan mobilyacılığı değil de simyacılığı tercih etti! Mutfağa geçip birbirinden güzel yemekler yaptıkça anneme de tattırıp onay almaya çalışıyordu. Naci ağabeyin başarıyla yaptığı portakallı pırasayı meze olarak öneriyorum.

Ayıklayıp yıkadığınız dört sap pırasa ile üç adet havucu baklava şeklinde verev olarak doğrayın. İki avuç ayıklanmış arpacık soğanı ile birlikte bir tencereye koyun. Bir adet Washington portakalının kabuğunu rendeleyip bir yemek kaşığı toz şeker, bir tatlı kaşığı tuzla birlikte üzerine serpiştirin. Kabuğu rendelenmiş portakalı kalın yuvarlak şekilde dilimleyip üzerine dizin.

İki su bardağı sızma zeytinyağı ve üç bardak su ilave edip ağır ateşte bir saat boyunca pişirin. Suyunu çeken yemeğin hafif dibini tutmasını bekleyin. Dikkatinizi çekmiştir, pirinç koymadım ve dibini tutmasını istedim. Yanık kokusunun ayrı bir lezzet vereceğini unutmayın. Arpacık soğanı ayıklamaya üşenirseniz, beş adet orta boy soğanı ayıklayıp bütün olarak veya iki boy büyük soğanı kalın dilimleyip tencerenin dibine yerleştirebilirsiniz. Böylece soğanların yanmasıyla aynı familyadan olan pırasaya aromanın geçmesini sağlarsınız. Cam kaba alıp ılınmasını beklediğiniz pırasayı yarım saat geçtikten sonra rakınıza meze yapabilirsiniz.

Dilimlediğiniz pırasayla birlikte patates dilimlerini ve bütün olarak soğan ile sarımsağı da közleyerek kış mevsiminde vejetaryen mezeler elde edebilirsiniz.

Ayrıca pırasa, lahana, taze soğan, dereotu ve maydanozu zeytinyağında çevirip soya sosu veya beyaz şarapla söndürerek elde edeceğiniz mezeyi yoğurt veya cacık eşliğinde rakınıza arkadaş yapabilirsiniz.

Bookmark and Share
Buradasınız: Anasayfa Restoranlar Yeme - İçme Kültürü Naci’nin Portakallı Pırasası